Menej je niekedy viac - minimalizmus v architektúre
Honosnosť a bohaté zdobenie sa nie vždy hodí k interiéru. Ale minimalizmus v architektúre je nadčasový a stále v móde. Presvedčte sa sami, že menej je niekedy viac.
Minimalistický štýl silne zdôrazňuje rolu svetla pri zvýraznení tvaru budovy. Preto je tu základnou farbou biela, ktorá odráža slnečné lúče oproti ostatným farbám najviac. Navyše je spájaná s čistotou a duchovnosťou, a preto sa dokonale hodí k minimalistickej architektúre.
Biela, ľahká a úsporná
Minimalizmus v architektúre je charakteristický snahou o dosiahnutie harmónie prostredníctvom šetrných a jednoduchých tvarov bez zbytočných ozdôb. V stavebníctve sa používajú prírodné materiály a bežné je veľké presklenie. Návrhári volia symetriu – rovné línie a základné geometrické tvary: kruh, obdĺžnik, štvorec – alebo zámernú, dobre premyslenú asymetriu. Veľký význam prikladajú taktiež funkčnosti. Hmota budovy je často odrazom jej funkcie, ktorá je tu uprednostňovaná.
Budova by mala byť zdôraznená hrou svetla viac než inými farbami alebo textúrami. Pokiaľ má viac farieb, jedná sa obvykle o šedú a čiernu a možno ich vidieť v architektonických prvkoch, ako sú rámy okien a dverí, strecha atď. Vyskytujú sa aj budovy, ktoré sú celé alebo prevažne šedé či čierne, ale je to skôr vzácnosť.
Recept na minimalizmus v architektúre
Čo je treba potrebné urobiť pre dosiahnutie efektu minimalizmu na budovách? Najprv čo najviac zjednodušte štruktúru budovy, dbajte na zachovanie symetrie, rovných línií a tvarov. Architekti v minimalistických projektoch navrhujú monochromatické (biela alebo šedá, čierna) fasády z maximálne troch druhov materiálu (napr. sadra, oceľ a drevo). Najdôležitejším prvkom je hra svetla, preto je kľúčové stavbu primerane osvetliť, použiť veľké presklenie a upustiť od akýchkoľvek zbytočných dekorácii.