ZELENÁ ČASŤ ARCHITEKTONICKÉHO DESIGNU

Farby sú našou vášňou. Pretože príroda nás inšpiruje vo všetkom, čo robíme, môžeme si byť istí jednou vecou: zelená nikdy nevyjde z módy. Trend udržateľnosti ovládol náš svet behom okamžiku. A nezdá sa, že by spomaľoval! Mnoho priemyslových odvetví, vrátane stavebníctva a architektúry, neustále hľadá nové ekologické riešenia.

Mestská džungľa

Jedným z mnoho environmentálnych problémov, ktorým čelíme, je stále rastúca ľudská populácia. ONZ predpovedá, že do roku 2050 bude na Zemi desať miliárd ľudí. To znamená jednu vec: naše mestá budú ďalej rásť. Tam, kde kedysi rástli lesy, vyrastú nové budovy a mrakodrapy a vezmú nám aj posledné zvyšky zelene.

Zelená je nová čierna

Aby sa architekti vyrovnali s nekonečnou mestskou džungľou, našli riešenie, ktoré je nie len príjemné pre oči, ale tiež dobré pre pľúca. Zelená strecha je typ strechy, ktorá je čiastočne alebo celá pokrytá vegetáciou zasadenou do hydroizolačných fólií. Je to skvelé riešenie mestského tepelného ostrova – oblasti s vysokou teplotou vďaka ľudskej činnosti a slnečným lúčom ohrievajúcich povrchy budov.

Vzhľadom k obmedzenému priestoru rastie na obľube myšlienka správy horných plôch budov. Návrhári túžia vytvoriť záhrady, ktoré visia pod oblohou. Toto krásne riešenie sa behom sezóny mení s budovou. Zelené výtvory však majú väčší účel než len estetický.

Veľká časť tepla v budove uniká cez strechu. Zelené strechy sú prirodzeným riešením tohoto problému, pretože majú izolačné vlastnosti. Skvele udržujú teplo a slúžia ako ochrana pred vetrom. Výskum urobený v Kanade dokazuje, že pridaním zelených striech len na 50 % dostupného priestoru v centre Toronta by mesto ochladilo o 0,1 až 0,8 stupňov Celzia. A čo viac, vlastnosti zelených striech znižujúcich hluk robia každodenný život obyvateľstva oveľa pohodlnejším.

Ďalším spôsobom, ako sa vysporiadať s vysokými teplotami, je použitie svetlej farby na fasáde. Tmavé farby pohlcujú svetlo, čím sa budova rýchlejšie zahrieva. Oproti tomu svetlé farby odrážajú UV lúče a spomaľujú proces zahrievania. Obzvlášť skvelou voľbou farby pre fasádu by bola biela, jej šesť rôznych variácii nájdete v palete farieb inšpirovaných prírodou Harmónia a vyváženosť!

Zalejte svoju planétu

Systém zelených striech je skvelým riešením pre modernizáciu už existujúcich budov. Týmto spôsobom možno premeniť mnoho rôznych priestorov: od garáží, cez priemyslové či obchodné priestory až po rezidenčné bývanie. Zelené strechy môžu slúžiť ako domov pre mnoho rôznych živočíšnych druhov, ako sú včely, vtáky alebo motýle. Ale to nie je všetko!

Zelené strechy sú skvelým spôsobom, ako znížiť absorpciu tepla a šetriť vodu. Dažďová voda uložená na streche je absorbovaná rastlinami a uvoľňovaná späť do atmosféry. Tento proces vytvára uzatvorený okruh, kde všetko znečistenie neopúšťa pôdu.

Buďte zelení, od hlavy až k päte

Rastliny majú pozitívny vplyv nie len na životné prostredie, ale i na životné podmienky obyvateľov. Vo svete, kde ľudí delia od slnka niekoľko metrov dlhé budovy, sa vždy vyplatí snažiť sa zostať blízko prírody.

Prečítajte si viac o našom boji za udržateľnosť na tejto stránke.

ČÍTAŤ TAKTIEŽ
1/1