Trendy v architektúre 2022

Nedávna doba nám pripomenula, že jedinou istotou je zmena. To platí pre mnoho aspektov života a vyvíjajúce sa trendy v architektúre sú jedným z nich. Na čo sa v tejto oblasti zameriame v roku 2022?

Kvôli pandémii, rastúcim životným nákladom a migrácii našich susedov z východnej hranice sa mnoho ľudí stretlo s výzvou prestavať svoje domovy. Bolo potrebné vyčleniť priestor pre prácu a štúdium na diaľku a tiež prestavať priestor tak, aby sa pohodlne ubytovalo viac ľudí. Nie je divu, že architektonické trendy hovoria o flexibilite a funkčnosti a dizajnéri navrhujú otvorené priestory, ktoré poskytujú väčšiu slobodu usporiadania a jednoduché prispôsobenie meniacim sa potrebám.

Ekológia a udržateľnosť

Čo to presne znamená? V prvom rade to znamená použitie recyklovaných, prírodných alebo recyklovateľných materiálov. Siahnutie po lokálne vyrábaných materiáloch a využívanie národných dodávateľov. Udržateľnosť je tiež o navrhnutí budovy tak, aby ju bolo možné zrekonštruovať a neskôr zbúrať.

Energetická účinnosť je budúcnosť

Súčasný trend smeruje k uhlíkovo neutrálnym alebo takmer energeticky neutrálnym budovám. Používajú energeticky účinné riešenia, ako sú tepelné čerpadlá a vysoko výkonné izolácie. Samotný dom je v súlade so slnkom, takže inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú fotovoltaické panely, je nákladovo efektívne.

Nemenej dôležitá je tepelná modernizácia starých domov. Vykonanie zmien, aby bolo kúrenie priestorov ekonomickejšie a energicky účinnejšie a aby sa znížili tepelné straty. Nedávne štúdie ukazujú, že malá výmena starého sporáku nefunguje, je tiež dôležité izolovať steny. Všetky konštrukčné prvky - strecha a steny, rovnako ako dokončovacie prvky, ako sú okná - by mali byť pokryté vhodnými materiálmi. Len komplexný prístup k problému zaistí kompletné zateplenie objektu.

Minimalizmus a blízkosť k prírode

Jednoduchý, kompaktný tvar a šetrné použitie dekoratívnych prvkov je kľúčom k energicky účinnej, ekonomickej a jednoducho usporiadateľnej budove. Trendy v architektúre, ako je minimalizmus a blízkosť k prírode, sa prejavujú v použití prírodných dokončovacích materiálov, napr. drevo, kameň a veľké sklenené plochy. Vďaka preskleným stenám máme nie len dokonalý vyhlaď do prírody, ale tiež robíme z nášho domova jej súčasť.

Minimalizmus a blízkosť k prírode spájame tiež farbami. V nadchádzajúcom roku budú dominovať nadčasové prírodné farby, ktoré doplňujú najnovšie trendy v architektúre. Béžová, zelená, modrá, odtiene bielej a pastelovej budú najobľúbenejšou voľbou. Farba roka 2022 od Ceresitu - ZANZIBAR 6 - do tejto kategórie dokonale zapadá, rovnako ako celá farebná paleta z rady Colours of Nature.

Rekonštrukcie a revitalizácie

Ďalšie dva architektonické trendy zahŕňajú nárast nákupov existujúcich budov vyžadujúcich rekonštrukciu alebo prestavbu. Dôvodom je predovšetkým zmenšujúca sa ponuka pôdy. Tento prístup úzko súvisí s ekológiou – neničíme zelené plochy, ale renovujeme existujúce budovy, ktoré sa časom uvoľnili. Rekonštrukcia má pozitívny vplyv aj na urbanizmus – zabraňuje rozrastaniu miest, čo nepriamo obmedzuje automobilovú dopravu a zvyšuje atraktivitu mestského priestoru.

Technológie v projektovaní a prevádzke domu

Všetky druhy analýz a simulácii, napr. solárnych ziskov, parametrov vetra, zatienenie atď. sa stále viac používajú v procese navrhovania a plánovania. Využíva sa technológia „digitálneho dvojčaťa“, teda digitálna reprezentácia navrhovanej budovy. Pripraví sa virtuálna simulácia životného cyklu, ktorá dáva lepšiu predstavu o nákladoch na stavbu, prevádzku a likvidáciu domu. Tým sa minimalizuje uhlíková stopa po dobu životnosti budovy.

Medzi technologické trendy patrí tiež takzvaný Smart dom, teda ovládanie kúrenia, svetla, žalúzií, otvárania dverí a okien cez aplikáciu. To nám umožňuje prispôsobiť dizajn našim individuálnym potrebám a zlepšiť bezpečnosť a energetickú účinnosť.

Zdravý domov alebo psychologický aspekt architektúry

Neuroarchitektúra je relatívne nový vedný obor, ktorý študuje potreby ľudí, hlavného užívateľa architektúry. Zameriava sa na estetické a symbolické aspekty, ako je výška stropu, farby, umiestnenie okien, uhly stien a nábytku, otvorené priestory a zvuky.

Tento trend zahrňuje tiež holistický prístup k dizajnu. Vychádza z analýzy potrieb užívateľov na fyzickej, duchovnej, psychickej a sociálnej úrovni s cieľom vytvoriť priestory s optimálnymi hodnotami pre ich pohodu.

ČÍTAŤ TAKTIEŽ
1/1

Menej je niekedy viac - minimalizmus v architektúre

Honosnosť a bohaté zdobenie sa nie vždy hodí k interiéru. Ale minimalizmus v architektúre je nadčasový a stále v móde. Presvedčte sa sami, že menej je niekedy viac.

ZISTITE VIAC

Japandi - objavte svoj Zen

Dokonalé spojenie dvoch štýlov: známe ako škandinávske hygge a wabi-sabi, čo je ďalší termín pre japonskú harmóniu. Japandi je viac než len dizajn. Je to životný štýl, zameraný na uznanie krásy minimalizmu a jednoduchosti, rovnako ako odmietanie vecí, ktoré nie sú pre kvalitu života nutné.

ZISTITE VIAC

Sila prírodných kombinácii

Používanie prírodných materiálov a čerpanie inšpirácie v prírode je v súčasnosti jedným z najsilnejších trendov a nie je pravdepodobné, že by v blízkej dobe poľavil.  Preto stojí za zváženie použiť na fasádu materiály prírodného pôvodu alebo tie, ktoré ju napodobňujú.

ZISTITE VIAC

Všetky odtiene bielej

Biela je najbežnejšou fasádnou farbou na moderných budovách. To nie je prekvapujúce, pretože ide o neutrálnu farbu, ktorá symbolizuje dokonalú rovnováhu medzi protikladmi a vnáša do priestoru zmysel pre poriadok a harmóniu.

ZISTITE VIAC